Armsad õpetajad ja lapsevanemad!

 

Olen veendunud, et kui olete jõudnud sellele lehele, siis olete kogenud kodus või õpetajana koolis raskusi ja muresid poisslastega.

 

Üks asi on lugeda laste kasvatamise teemadest raamatutest või vaielda sõpradega grillipeol, kui olla ise emana, isana või õpetajana hädas ja otsimas toimivaid lahendusi oma poja või õpilaste toetamiseks.

 

Minu kogemused psühholoogina ja loetud tõed parimatest raamatutest poiste teemadel on leidnud elulist kinnitust paljudes vestlustes poiste endiga, nende teekonna jälgimisel ja toetuse pakkumisel koolides hariduspsühholoogina aastakümnete jooksul. Samuti paljude lapsevanemate nende suurte murede kuulamisel, mõistmisel ja koos lahenduste otsimisel, kasutades ise "kanna kaudu" läbitud valusaid kogemusi oma poja ja pojapoja kasvamise ajal juba mitukümmend aastat.

 

Kõiki neid praktilisi teadmisi tahangi Teiega selles MEISTRIKLASSIS jagada!

MIKS MA SEDA TEEN?

Minu kogemused ja põhimõtted on tekkinud, sest olen korduvalt näinud, kuidas reaalne elu paneb valusalt paika mõne poisi teekonna, kuigi tema vanemad, muidugi enamasti emad, sooviksid neid hoida koleda maailma eest. Poisid pole siis sellise "pehme lähenemise" tõttu ettevalmistatud vastu võtma neid väljakutseid ja vastutust, mis nõuab tänases sõdade maailmas meestelt palju rohkem vaprust.

 

Minu mure on seotud ka kooliga ja sellega, et tihti ei arvestata poiste loomuse, tegutsemise ja õppimisviiside eripäradega, mille tõttu neist saavad erivajaduste ja õpiraskustega õpilased või lausa koolist puudujad. Koolist väljalangejate ja probleemse käitumisega õpilaste hulgas on suures ülekaalus poisid, kellest võivad saada kahjuks noorte meestena ka töötud või sõltlased.

 

Olen aastaid püüdnud anda oma parimate kogemuste ja ise õpitud uute lahenduste abil tuge neile vanematele ja õpetajatele, kes soovivad ja mõistavad seda, et poisse peab õpetama, toetama teisiti. Nii, et nad võiksid leida oma anded, tugevused, positiivse enesehinnangu ja seeläbi ka endale sobiva koha elus. Mitte ei kaotaks eneseväärikust ega soovi tulevikus midagi üldse õppida neile kooliajal sobimatute olukordade tõttu, kus nad ei tulnud toime õppimisega, koolistress ajas närvi ja halvasti käituma. Nende jaoks siis kool ei arenda ega kujunda noort tublit meest, vaid tekitab protesti õppimise vastu ja kahjustab vaimset tervist.

 

MEISTRIKLASSI lühidalt tutvustavat videot saab vaadata SIIT:

 

MEISTRIKLASSIST SAATE TEADA

See MEISTRIKLASS on mõeldud kõigile, kes tahavad teist vaadet levinud arusaamade kõrvale poiste toetamiseks, et katsetada oma pojaga paremaid lahendusi või püüda leida ühine keel õpetajana poistega klassis.

 

Meistriklassis osalemise KASU:

 

  • saate paremini aru poiste käitumise tagamaadest ja põhjustest, arenguga seotud väljakutsetest ja kasvamise riskiteguritest,
  • mõistate, miks poistel tekivad kergesti õpiraskused ja loobumine pingutustest, kui õppimiseviis pole nende jaoks sobiv,
  • õpite, kuidas saaks poisse õppimisel paremini toetada nii ainetunnis õpetajana kui ka vajadusel kodus,
  • mõistate paremini poiste vajadusi, vaimse tervise aluseid, koolistressi põhjusi ja väljendusi,
  • leiate ideid, kuidas poistega suhelda ilma pidevate konfliktideta,
  • leiate kasutuskõlbulikke "tööriistu" poiste mõjutamiseks, ühiseks reeglite kujundamiseks ja enesekontrolli arendamiseks,
  • mõistate ja leiate soovi toetada poiste arenguvajadusi ja huvisid, stressi maandamise võimalusi ja keerulistes olukordades abi otsimise olulisust nii perena kui ka õpetajana,
  • õpite aru saama poisse vajadusest toetuse järele ja mõistma samas enda puhul suuremat enesekontrolli  ja -arendamise vajadust lapsevanema või õpetajana,
  • kuulete teiste täiskasvanute poolt tehtud vigadest poiste kasvamise ajal nii, et saate ise neid tulevikus vältida.

MEISTRIKLASSI EESMÄRK

MEISTRIKLASSI kõige olulisem EESMÄRK on edasi anda praktiliselt kogetud INFOT, ideid ja  teadmisi  erinevate "TÖÖRIISTADE" KATSETAMISEKS oma poja või õpilaste toetamiseks.

 

MEISTRIKLASSI eesmärk on aidata õpetajatel ja lapsevanematel MÕISTA seda, millised TULEMUSED järgnevad teatud mõjutus- või kasvatusvõtete kasutamisele täiskasvanute poolt poiste lapsepõlves ja koolieas. Kuidas need TULEMUSED ilmnevad juba lastaia-eas, kooliminekul, muutuvad küsitavaks murdeeas poistel ja väljenduvad noortel meestel? Mis on põhjuseks soovimatusele õppida? Miks provotseerivad poisid oma käitumisega teisi ning kahjustavad enda ja teiste vaimset tervist?

 

MEISTRIKLASSI EESMÄRK on panna MÕTLEMA ja KATSETAMA uusi lahendusi, mis mõnikord on küll vanad, aga toovad paremaid tulemusi, kui moodsad ja uued.

 

MEISTRIKLASSI EESMÄRK on olla TOEKS nendele õpetajatele ja lapsevanematele, kellel kodus või koolis pole kellegagi arutada või nõu pidada oma poja või õpilaste probleemide üle, sest lihtsalt neil pole selliseid kaaslasi, kellel oleks rohkem kogemusi ka tulemuste kohta poiste toetamisel.

MEISTRIKLASSI AJAKAVA

MEISTRIKLASSI raames toimub kolm veebiseminari 1,5 tundi igal päeval, mis on 3 erineva teema sisuga. Peale selle BOONUSENA lisaks järgmisel nädalal 1.novembril kell 15 praktiline töötuba, kus võtame koos ette küsimused ja aruteluteemad, mis tekkisid osalejatel veebiseminaride slaide vaadates ja selgitusi kuulates. Lisaks arutleme nende küsimuste üle, mida kirjutasid KÜSITLUSELE vastajad. 

Esimesel veebiseminaril, 23. oktoobril kell 15.00 räägime poiste õppimise eripärast ja nende õpimotivatsiooni toetamisest.

 

  • Kuidas poisid tavaliselt õpivad? Milles ja kuidas väljenduvad poiste õppimisviiside eripärad juba lasteaia-east alates?
  • Milline on poiste õpimotivatsiooni psühholoogiline sisu, tekke ja selle kadumise põhjused? Mil moel peaks seda klassis ka õpetaja arvestama?
  • Millised võtted aitaksid poistel paremini õppida, edu saavutada, ainet selgeks saada, aga ka loominguliselt ise läheneda ja uusi teadmisi avastada?
  • Miks on poistel rohkem õpiraskusi, millal ja millest need tekivad? Kuidas saaks neid ennetada ja aidata ületada?
  • Milliseid poiste õppimise iseärasusi saaks õpetaja arvestada tunni planeerimisel, õpetamismeetodite valikul, õpiülesannete hindamisel ja õpilaste juhendamisel?

 

Teisel veebiseminaril, 24. oktoobril kell 15.00 räägime poiste probleemse käitumise põhjustest ja kuidas neid ennetada.

 

  • Miks poisid koolis rikuvad reegleid, provotseerivad õpetajaid ning kiusavad kaaslasi ja ka õpetajaid?
  • Mis on tavalisemad poiste probleemse käitumise põhjused? Miks täiskasvanud neid tihti ei mõista ega ei oska ennetada?
  • Miks puuduvad tihti poistel vajalikud sotsiaalsed oskused ja enesekontroll? Kuidas neid õpetada ja arendada?
  • Millised olukorrad ja poiste roll soodustab poistel sobival moel käitumist, et selle eest ka tunnustust saada?
  • Kuivõrd saavad poiste käitumist mõjutada õpetajad koolis ja lapsevanemad kodus? Mis on mõned põhivõtted selleks?

 

Kolmandal veebiseminaril, 26. oktoobril kell 15.00 räägime poiste vaimse tervise probleemidest, poiste stressi tekkest ja ilmnemisest ning sõltuvuste tekke psühholoogilistest põhjustest ja tagamaadest. Samuti sellest, kuidas vanemad ja õpetajad saaksid olla abiks poiste vaimse tervise hoidmisel.

 

  • Mis on tavalisemad vaimse tervise probleemide eripära poistel lasteaias, kooliajal ja murdeeas?
  • Miks tekib tavaliselt poistel stress ja kuidas see väljendub? Mille poolest erinevad poiste stressi põhjused ja stressireaktsioonid tüdrukute omast?
  • Mil moel võivad ka õpetajad ja kaaslased tekitada lisastressi poisile tunnis?
  • Miks on poistel koolis nii palju pingesituatsioone ja sellega seotud agressiivsust?
  • Kuidas on poiste stressimaandamine seotud spordi, huvitegevuse, aga ka sõltuvuste ja grupikäitumisega?
  • Kuidas saaks koolis ennetada poiste pingeid ja selle äärmuslikke väljendusi? Milles peaksid kool ja kodu koostööd tegema?

 

Lisaks toimub 1. novembril kell 15.00 BOONUS töötuba, kus vastame osalejate ja küsitluse täitjate küsimustele ja arutleme selle üle, milliseid järgnevaid teemasid oleks vaja käsitleda, et õpetajatel ja lapsevanematel oleks kergem. Ja - kõige tähtsam, et POISTEL LÄHEKS ELUS PAREMINI! 

MEISTRIKLASSI VIIB LÄBI

Tiia Lister

hariduspsühholoog

Enda tutvustuseks  soovitan kõigepealt vaadata allolevat videot, kus tutvustan enda teekonda poiste teemal nõustajana ja koolitajana.

 

Mul on pikaajaline töökogemus koolitajana ning koolide, lapsevanemate ja omavalitsuste nõustajana. Olen töötanud TLÜ-s psühholoogia õppejõuna ja kutsekabinetis tulevaste õpetajate nõustajana; mitmes koolis psühholoogina; erivajadustega laste klassiõpetajana ja erikoolides psühholoog-nõustajana erinevate projektide raames.

 

Minu suurimad koolitus- ja nõustamisprogrammid koolides  on seotud õpi- ja käitumisraskustega poiste toetamise, matemaatika õpetamise psühholoogiliste aluste või tugisüsteemide töö korraldamisega.

Tegin aastaid tagasi rahvusvahelise seminari "Päästke poisid!" poiste haridustee ja kasvamise teemadel eri riikides, piirkondades, erinevates koolides ja peredes.

 

Töötades mitmes koolis psühholoogina, erivajadustega laste klassiõpetajana ja erikoolides psühholoog-nõustajana olen näinud väga paljude poiste eluraskusi, mida pole suudetud ega minagi osanud aidata. See on siiani südamel.

 

Olen olnud emana ja vanaemana toeks oma pojale ja pojapojale. Näinud nende ja nende sõprade keerulisi olukordi koolis ja kodus. Olen ise teinud palju vigu, eriti 80-90-ndatel, kus koolis püüti teha suuri muutusi, mille mõjusid polnud mõistetud ja selletõttu oli see halb lastele, kellel polnud kodus piisavat tuge.

 

Tahaksin oma tehtud vigade ja ka heade kogemuste mõtteid jagada teiega, et teil oleks kergem ja teeksite ise vähem vigu oma teekonnal poisse toetades.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Kas veebiseminarid on järelvaadatavad?

 

Jah, veebiseminarid on järelvaadatavad kõigile osalejatele õppeaasta lõpuni 2024. aastal.

 

Miks räägitakse just poistest, mitte lastest üldiselt?

 

Olen oma elukogemustega ja psühholoogi töös näinud, kui erinevad võivad olla poiste ja tüdrukute haridusteekonnad, iseloomud ja elusaatused. Paljudel tüdrukutel on n.ö. koolile sobivam temperament ja seetõttu ka enamasti kooliprobleeme vähem.

 

Käies koolides psühholoogina olen vähe puutunud kokku suurte kooliprobleemidega tüdrukutega, kuigi õpiraskuste ja vaimse tervise teemadel on ka nende mured viimastel aastatel palju suurenenud. Kui võimalik, teeme selliseid veebinare edaspidi ka tüdrukute teemadel.

 

Kas veebiseminarist võivad osa võtta ka kõik huvilised, kes pole õpetajad, koolitöötajad või ise lapsevanemad?

 

Loomulikult ja rõõmuga ootame osalema. Oleks veel tore, kui ka noored inimesed, kes tunnevad huvi ise pereloomise suhtes tulevikus, tuleksid neid kogemuslugusid kuulama. Erinevatest aegadest ja põlvkondadest vaateid ja mälestusi oma poegade emade kogemustest. Toimivaid ja mittetoimivaid lahendusi, mis praktilises elus on oma "tuleproovi" teinud meie perede eludes ja elukogemustes.